Corocznie 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody.

Tegoroczny temat odnosi się do wód podziemnych i brzmi „Wody podziemne – uczynienie niewidocznego widocznym”.

Wody gruntowe są niewidoczne gołym okiem, ale ich wpływ jest widoczny wszędzie. Wody gruntowe to ukryty skarb, który znajduje się poza zasięgiem wzroku, pod naszymi stopami, który wzbogaca nasze życie. W najbardziej suchych częściach świata może to być jedyne źródło wody, do której ludzie mają dostęp.

Większość wody słodkiej będącej w stanie ciekłym to wody gruntowe, które zasilają dostawy wody pitnej, systemy sanitarne, rolnictwo oraz przemysł. Niestety, w wielu przypadkach działalność człowieka powoduje ich  zanieczyszczenie.

CZYM SĄ WODY GRUNTOWE?

Wody gruntowe to woda znajdująca się pod ziemią w warstwach wodonośnych, które są geologicznymi formacjami skał, piasków, żwirów i mogą zatrzymywać wodę.

DLACZEGO POWINNIŚMY DBAĆ O WODY GRUNTOWE?

Wody gruntowe są w nadmierny sposób wykorzystywane na wielu obszarach. Ich zanieczyszczenie to szczególny problem, którego usuwanie może zająć dziesiątki, a nawet setki lat. W niektórych miejscach nie wiemy, ile wód gruntowych znajduje się pod naszymi stopami, co oznacza, że możemy nie wykorzystać potencjalnie istotnego zasobu wody.

Poszukiwanie, ochrona i zrównoważone wykorzystanie wód gruntowych będzie miało kluczowe znaczenie dla przetrwania i przystosowania się do zmiany klimatu oraz zaspokojenia potrzeb rosnącej populacji.

CO MOŻEMY ZROBIĆ Z WODAMI GRUNTOWYMI?

Wody gruntowe muszą być chronione przed zanieczyszczeniami i należy je wykorzystywać w sposób zrównoważony, zachowując równowagę pomiędzy potrzebami ludzi a planety. Kluczowa rola wód podziemnych w systemach wodno-kanalizacyjnych, rolnictwie, przemyśle, ekosystemach i przystosowaniu się do zmiany klimatu musi znaleźć odzwierciedlenie w kształtowaniu polityki zrównoważonego rozwoju.

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/wsse-poznan/swiatowy-dzien-wody-2022


Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Żórawinie pobiera, uzdatnia i dystrybuuje wodę tylko z ujęć  podziemnych, głębinowych.

Woda uzdatniana jest w 6 stacjach, które eksploatują 12 studni głębinowych.

Głębokość studni wynosi od 38m do 110m. Moce produkcyjne na stacjach uzdatniania wody wynoszą od 240 do 1580 m3 na dobę wyprodukowanej wody.

Zakład posiada wydane pozwolenie wodnoprawne na pobór wód podziemnych ze studni znajdujących się na terenie naszej Gminy w łącznej ilości 3850,4 m3 wody na dobę.

Poniżej strefy zasilania miejscowości w wodę z poszczególnych stacji: